View Single Post
      10-25-2007, 12:31 PM   #440
codrinmirel
Private First Class
1
Rep
152
Posts

Drives: E90 2006 320D
Join Date: Mar 2007
Location: Iasi, Romania

iTrader: (0)

Garage List
2006 320d  [0.00]
2006 320d  [0.00]
Quote:
Originally Posted by mrkmmix View Post
Mah, voi stiti unde sunt asamblate seria 3 ? Sigur sunt in Germanica ?
Seria 3 se asambleaza in 4 fabrici principale: Leipzig (cea mai noua si moderna), Munchen, Regensburg si undeva in Africa de Sud (la Rosslyn, cred)! Mai sunt fabrici de subcompacte in China si nu mai stiu pe unde!

La noi vin numai cele facute in Germania (in special Leipzig si Regensburg, depinde de noroc, ca sunt aleatorii, nu poti sa iei una fabricata special undeva). A mea e facuta in Regensburg dar nu sunt asa sigur ca tzucul!
Chiar tzucul: de unde stii sigur ca a ta e de la Regensburg?! Scrie pe undeva pe masina si n-am vazut eu asta?!

Oricum, o parte din componente sunt din alte fabrici iar motoarele de 4 cilindri benzina se fabrica la Hams Hall in Marea Britanie. Cele de 4 si 6 cilindri diesel si 6 cilindri benzina sunt fabricate la Steyr in Austria iar V8, V10 si V12 benzina si diesel sunt fabricate la Munchen.

Pentru detalii mai multe vedeti:

http://www.bmwgroup.com/e/nav/index....ource=overview

si apoi production si production network (sunt toate fabricile BMW) si mai este si "where do we build our vehicles" pentru fiecare masina in parte! Seria 3 e singura care se fabrica in 4 fabrici, restul toate sunt numai intr-una facute!!!
Appreciate 0