View Single Post
      04-11-2008, 07:03 AM   #1184
codrinmirel
Private First Class
1
Rep
152
Posts

Drives: E90 2006 320D
Join Date: Mar 2007
Location: Iasi, Romania

iTrader: (0)

Garage List
2006 320d  [0.00]
2006 320d  [0.00]
Poate cineva sa ma lamureasca daca e corect si adevarat ce mi-a scris un tip de la o firma de chiptuning, ca eu stiam ca modificarile electronicii se fac prin mufa OBD, fara a umbla la calculatorul masinii!

Asta mi-a scris:
''BMW-ul dvs. poate fi modificat doar prin tehnologia BDM (asta nu doar la noi la Superchips, ci la orice tuner care este capabil sa modifice masina dvs.). Oricum important este soft-ul care se scrie pe ECU, soft care gestioneaza comportamentul motorului si care este special individualizat/testat de catre Superchips pentru fiecare masina in parte, astfel fiabilitatea masinii dvs. nu va fi afectata. Aceasta metoda de modificare (BDM) este 100% nedetectabila la service (asadar masina nu isi va pierde garantia oferita de productor) si nu implica interventii fizice asupra calculatorului masinii. Practic se va scoate calculatorul masinii (operatiune extrem de usoara) si se va conecta la dispozitivul BDM. Riscurile sunt inexistente, stim asta deoarece am modificat multe masini prin aceasta metoda. Metoda OBD pentru masina dvs. este imposibila.
Orice masina inainte sa fie modificata este testata pe dyno-urile noastre din UK care sunt cele mai exacte in Marea Britanie. Unele masini au mai multi cai putere decat declara producatorul (cum este si masina dvs. sau spre exemplu motoarele TDI ale grupului VW ) iar altele au cai mai putini decat declara producatorul (in general motoarele aspirate). Noi suntem transparenti in ceea ce facem si prezentam clientilor nostri sitatuatia exact asa cum este, inainte si dupa optimizarea electronicii.''

Astept...
Appreciate 0