View Single Post
      04-07-2008, 03:26 AM   #1165
_Vlad_
Private First Class
_Vlad_'s Avatar
Romania
5
Rep
191
Posts

Drives: BMW e92 320D
Join Date: Apr 2007
Location: Romania

iTrader: (0)

Yo guys, I'm back! De fapt m-am intors de saptamana trecuta, dar a trebuit sa recuperez pe la lucru si dupa am mai facut o escapada pana in Rep. Moldova, sa-mi caut nevasta ;-) . Pana la urma nu m-am mancat nici un rechin (la diving) dar nici devushka n-am gasit.

Observ ca s-au mai intamplat ceva lucruri in lipsa mea, minime a plecat la capsuni etc… (Misto pozele, by the way - Drumurile alea parca cer blana).

L-am invitat pe SamX sa ni se alature, el pregatindu-se, in curand, pentru un 320d, configuratia este destul de asemanatoare cu a mea, diferentele fiind doar in interior ( piele si insertii).

@Codrinmirel: Remaparea presupune rescrierea softului, prin mufa OBD, fara nici o interventie fizica asupra computerului (gen lipituri, taieri etc.). Remaparea este recomandata pentru masinile noi, si pentru persoanele care nu intentioneaza sa faca mai multe modificari motorului. Operatiunea este perfect-reversibila.

CHIP tuningul clasic - presupune efectiv scoaterea chipului stock si montarea unuia nou Custom (face fata mult mai bine modificarilor ulterioare pentru crestere a puterii).

POWER-Box-uri-le sunt ceva mai speciale - ele "mint" computerul pentru a obtine mai multa putere (operatia este undeva intre rempare si schimbarea chip-ului).

Pentru motorul tau, as sugera remapare. (cea mai simpla, cele mai mici riscuri, operatiune reversibila etc.). Asta doar daca nu ai gand sa faci ulterior niste modificari "mai serioase".

P.S. Salutare Gabin si bine ai venit!

Last edited by _Vlad_; 04-07-2008 at 01:47 PM..
Appreciate 0